Facebook

European Championships 2017


Organized by
Confédération Européenne de Billard
Delegate
CEB Board
Tournament director

 Board

Event dates
28-04-2017 09:00 - 07-05-2017 17:00
Registration dates
03-12-2018 09:12 - 15-02-2017 23:59
Time Schedule
Discipline
All
Tables
Gabriels
Material
Simonis 300 Rapid
Registrations

National federations

To avoid to have 1 player on 2 tables at the same time (in this case the player would be automatically suspended by CEB), the "collisions" in the Timetable are explained  for each competition.

Main principles are:

- it is impossible to register for 2 individual competitions which overlap

- for team competitions, only reserve players can play individual competitions which overlap

- 1 player, titular in 1 team competition can only be reserve player in a team competition which overlaps.

Examples:

N°1 or N°2 in a club team 3C on small table, can only be reserve in a national team 3C.

N°1 or N°2 in a national team 3C can only be reserve player in a club team 3C on small table.

Location
Stahlpalast
Address
Magdeburger Landstraße 228
City
14770 Brandenburg
Country
Germany
Informations

AIRPORT / TRAIN etc. to Brandenburg - Stahlpalast 
Airport Berlin approxim. 70 Km 
Taxicost to Brandenburg approxim. 100,00 € 
With Bus to Trainstation Berlin 
and then continue as follows 
Train Brandenburg a.d.H. 
Central Station With Tram, Bus or Taxi to Stahlpalast 
All players, coaches, delegates, referees and organization employees 
have after accreditation unlimited travel by tram and bus in Brandenburg.

We wish you already now a pleasant journey and a lot of success at the European Championship  2017.

Information regarding hotel reservation for the

European Championship 2017 in Brandenburg an der Havel

 

 

  1. Axxon Hotel (next to the Stahlpalast)
  • Standard single room       71,00 € (Breakfast included)
  • Standard double room     88,50 € (Breakfast included)
  • Cancelation free of charge possible until Wednesday, 05. April 2017. Later cancelation/rebooking only possible with extra charges. For the booking advanced payment via credit card or bank transfer is required.
  • Flex Tariff
  • Standard single room       91,00 € (Breakfast included)
  • Standard double room     108,50 € (Breakfast included)
  • For the booking credit card or advanced payment via bank transfer is required.
  • Contracted hotel of the CEB for the tournament staff. Remaining rooms are available for booking with the code „EM Billard 2017“.
  1. Sorat Hotel (ca. 3,6 km from the Stahlpalast)
  • Standard single room       72,00 €
  • Standard double room     81,00 €
  • Breakfast                          11,00 € per person/per day
  • Rooms are available for booking with the code „EM Billard 2017“
  1. City Hotel (ca. 5 km from the Stahlpalast )
  1. Hotel Ikarus (ca. 6 km from the Stahlpalast)
  1. Hotel Gerono (ca. 2,5 km from the Stahlpalast)
  1. Hotel am Molkenmarkt (ca. 5 km from the Stahlpalast)
  1. Casi Hostel (ca. 3 km from the Stahlpalast)

 

Apart from Axxon-Hotel and Sorat-Hotel we do not have made any other price-arrangements. Generally some rooms for the EC are blocked in the named hotels which you can book with code „EM Billard 2017“.

 

In case there should be problems with the hotel reservation, please contact Mrs. Sabrina Uhlrich (billard@a-herzog.de). For further enquiries Mrs. Uhlrich can also be reached via mobile +49-173-2057345.

 

This is not a hotel recommendation but simply a search aid. Please take further details from the corresponding web pages of the hotels.

 

We wish you a pleasant journey and lot of success at

THE EUROPEAN CHAMPIONSHIP 2017.

 

   
Date
Competition
Match N°
Billard N°
Level
Group
Participant
29-04-2017 00:00
1 Cushion
1
1
Final groups
A
ESPINASA Joan (ESP) VS REMOND Alain (FRA)
29-04-2017 00:00
1 Cushion
2
19
Final groups
B
SZOLNOKI Tamas (HUN) VS FLORENT Jean-françois (FRA)
29-04-2017 00:00
1 Cushion
3
18
Final groups
C
PETIT Johann (FRA) VS DASKE Sven (DEU)
29-04-2017 00:00
1 Cushion
4
17
Final groups
D
SWERTZ Raymund (NLD) VS RALIS Gerhard (AUT)
29-04-2017 00:00
1 Cushion
5
13
Final groups
E
DE BRUIJN Jean-paul (NLD) VS TSOKANTAS Dyonissi (GRC)
29-04-2017 00:00
1 Cushion
6
14
Final groups
F
VAN SILFHOUT Michel (NLD) VS TONOJAN Dawid (POL)
29-04-2017 00:00
1 Cushion
7
15
Final groups
G
CUENCA Raul (ESP) VS STEINBERGER Dieter (DEU)
29-04-2017 00:00
1 Cushion
8
16
Final groups
H
LEPPENS Eddy (BEL) VS BACA Adam (CZE)
30-04-2017 00:00
1 Cushion
11
19
Final groups
C
KAHOFER Arnim (AUT) VS PETIT Johann (FRA)
30-04-2017 00:00
1 Cushion
12
20
Final groups
D
VILLIERS Bernard (FRA) VS RALIS Gerhard (AUT)
30-04-2017 00:00
1 Cushion
13
17
Final groups
E
LE DEVENTEC Gregory (FRA) VS TSOKANTAS Dyonissi (GRC)
30-04-2017 00:00
1 Cushion
14
20
Final groups
F
BAUDOIN Bernard (FRA) VS TONOJAN Dawid (POL)
30-04-2017 00:00
1 Cushion
15
19
Final groups
G
FAUS Marek (CZE) VS STEINBERGER Dieter (DEU)
30-04-2017 00:00
1 Cushion
16
18
Final groups
H
GRETILLAT Xavier (CHE) VS BACA Adam (CZE)
30-04-2017 00:00
1 Cushion
9
17
Final groups
A
CAUDRON Frédéric (BEL) VS REMOND Alain (FRA)
30-04-2017 00:00
1 Cushion
10
18
Final groups
B
GERASSIMOPOULOS Nikolaos (GRC) VS SZOLNOKI Tamas (HUN)
01-05-2017 00:00
1 Cushion
17
1
Final groups
A
CAUDRON Frédéric (BEL) VS ESPINASA Joan (ESP)
01-05-2017 00:00
1 Cushion
18
18
Final groups
B
GERASSIMOPOULOS Nikolaos (GRC) VS FLORENT Jean-françois (FRA)
01-05-2017 00:00
1 Cushion
19
17
Final groups
C
KAHOFER Arnim (AUT) VS DASKE Sven (DEU)
01-05-2017 00:00
1 Cushion
20
20
Final groups
D
VILLIERS Bernard (FRA) VS SWERTZ Raymund (NLD)
01-05-2017 00:00
1 Cushion
21
20
Final groups
E
LE DEVENTEC Gregory (FRA) VS DE BRUIJN Jean-paul (NLD)
01-05-2017 00:00
1 Cushion
22
19
Final groups
F
BAUDOIN Bernard (FRA) VS VAN SILFHOUT Michel (NLD)
01-05-2017 00:00
1 Cushion
23
17
Final groups
G
FAUS Marek (CZE) VS CUENCA Raul (ESP)
01-05-2017 00:00
1 Cushion
24
18
Final groups
H
GRETILLAT Xavier (CHE) VS LEPPENS Eddy (BEL)
01-05-2017 00:00
1 Cushion
25
17
1/4 finals
1/4 finals
DE BRUIJN Jean-paul (NLD) VS FLORENT Jean-françois (FRA)
01-05-2017 00:00
1 Cushion
26
20
1/4 finals
1/4 finals
DASKE Sven (DEU) VS CUENCA Raul (ESP)
01-05-2017 00:00
1 Cushion
27
19
1/4 finals
1/4 finals
SWERTZ Raymund (NLD) VS LEPPENS Eddy (BEL)
01-05-2017 00:00
1 Cushion
28
18
1/4 finals
1/4 finals
CAUDRON Frédéric (BEL) VS VAN SILFHOUT Michel (NLD)
01-05-2017 00:00
Cadre 47/2
1
1
Qualifications
A
RIEDEL Arnd (DEU) VS KOZAK Adam (CZE)
01-05-2017 00:00
Cadre 47/2
2
1
Qualifications
B
CUENCA Raul (ESP) VS DESSAINT Pascal (FRA)
01-05-2017 00:00
Cadre 47/2
3
1
Qualifications
C
FLORENT Jean-françois (FRA) VS STEINBERGER Dieter (DEU)
01-05-2017 00:00
Cadre 47/2
4
1
Qualifications
D
DUPONT Patrick (FRA) VS ANTONOPOULOS Kostas (GRC)
01-05-2017 00:00
Cadre 47/2
5
1
Qualifications
E
CEROVSEK Gerold (AUT) VS RECH Pierre alain (CHE)
01-05-2017 00:00
Cadre 47/2
6
1
Qualifications
F
SWERTZ Raymund (NLD) VS JACQUET David (FRA)
01-05-2017 00:00
Cadre 47/2
7
1
Qualifications
G
KAHOFER Arnim (AUT) VS MARQUES Carlos (LUX)
01-05-2017 00:00
Cadre 47/2
8
1
Qualifications
H
GERIMONT Willy (FRA) VS SZOLNOKI Tamas (HUN)
02-05-2017 00:00
1 Cushion
29
20
1/2 finals
1/2 finals
DE BRUIJN Jean-paul (NLD) VS CUENCA Raul (ESP)
02-05-2017 00:00
1 Cushion
30
19
1/2 finals
1/2 finals
CAUDRON Frédéric (BEL) VS SWERTZ Raymund (NLD)
02-05-2017 00:00
1 Cushion
31
20
Final
Final
CAUDRON Frédéric (BEL) VS DE BRUIJN Jean-paul (NLD)
02-05-2017 00:00
Cadre 47/2
9
2
Qualifications
A
GRETILLAT Xavier (CHE) VS RIEDEL Arnd (DEU)
02-05-2017 00:00
Cadre 47/2
10
2
Qualifications
B
NOCKEMANN Thomas (DEU) VS DESSAINT Pascal (FRA)
02-05-2017 00:00
Cadre 47/2
11
2
Qualifications
C
LEPPENS Eddy (BEL) VS STEINBERGER Dieter (DEU)
02-05-2017 00:00
Cadre 47/2
12
2
Qualifications
D
NIESSEN Patrick (BEL) VS ANTONOPOULOS Kostas (GRC)
02-05-2017 00:00
Cadre 47/2
13
2
Qualifications
E
GERASSIMOPOULOS Nikolaos (GRC) VS RECH Pierre alain (CHE)
02-05-2017 00:00
Cadre 47/2
14
2
Qualifications
F
DASKE Sven (DEU) VS JACQUET David (FRA)
02-05-2017 00:00
Cadre 47/2
15
2
Qualifications
G
VAN SILFHOUT Michel (NLD) VS MARQUES Carlos (LUX)
02-05-2017 00:00
Cadre 47/2
16
2
Qualifications
H
FAUS Marek (CZE) VS SZOLNOKI Tamas (HUN)
02-05-2017 00:00
Cadre 47/2
17
3
Qualifications
A
GRETILLAT Xavier (CHE) VS KOZAK Adam (CZE)
02-05-2017 00:00
Cadre 47/2
18
3
Qualifications
B
NOCKEMANN Thomas (DEU) VS CUENCA Raul (ESP)
02-05-2017 00:00
Cadre 47/2
19
3
Qualifications
C
LEPPENS Eddy (BEL) VS FLORENT Jean-françois (FRA)
02-05-2017 00:00
Cadre 47/2
20
3
Qualifications
D
NIESSEN Patrick (BEL) VS DUPONT Patrick (FRA)
02-05-2017 00:00
Cadre 47/2
21
3
Qualifications
E
GERASSIMOPOULOS Nikolaos (GRC) VS CEROVSEK Gerold (AUT)
02-05-2017 00:00
Cadre 47/2
22
3
Qualifications
F
DASKE Sven (DEU) VS SWERTZ Raymund (NLD)
02-05-2017 00:00
Cadre 47/2
23
3
Qualifications
G
VAN SILFHOUT Michel (NLD) VS KAHOFER Arnim (AUT)
02-05-2017 00:00
Cadre 47/2
24
3
Qualifications
H
FAUS Marek (CZE) VS GERIMONT Willy (FRA)
03-05-2017 00:00
Cadre 47/2
25
4
1/4 finals
1/4 Finals
LEPPENS Eddy (BEL) VS GERIMONT Willy (FRA)
03-05-2017 00:00
Cadre 47/2
26
3
1/4 finals
1/4 Finals
CUENCA Raul (ESP) VS CEROVSEK Gerold (AUT)
03-05-2017 00:00
Cadre 47/2
27
1
1/4 finals
1/4 Finals
NIESSEN Patrick (BEL) VS GRETILLAT Xavier (CHE)
03-05-2017 00:00
Cadre 47/2
28
2
1/4 finals
1/4 Finals
SWERTZ Raymund (NLD) VS VAN SILFHOUT Michel (NLD)
03-05-2017 00:00
Cadre 47/2
29
2
1/2 finals
1/2 Finals
CUENCA Raul (ESP) VS LEPPENS Eddy (BEL)
03-05-2017 00:00
Cadre 47/2
30
1
1/2 finals
1/2 Finals
SWERTZ Raymund (NLD) VS GRETILLAT Xavier (CHE)
03-05-2017 00:00
Cadre 47/2
31
1
Final
Final
SWERTZ Raymund (NLD) VS LEPPENS Eddy (BEL)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
1
1
Qualifications
A
GRETILLAT Xavier (CHE) VS CHATZIPAVLIS Nikos (GRC)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
2
1
Qualifications
B
ZIOGAS Janis (CZE) VS GERIMONT Willy (FRA)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
3
1
Qualifications
C
DESSAINT Pascal (FRA) VS STEINBERGER Dieter (DEU)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
4
1
Qualifications
D
PETIT Johann (FRA) VS MATA Esteve (ESP)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
5
1
Qualifications
E
FLORENT Jean-françois (FRA) VS CEROVSEK Gerold (AUT)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
6
1
Qualifications
F
VAN SILFHOUT Michel (NLD) VS KOZAK Adam (CZE)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
7
1
Qualifications
G
DASKE Sven (DEU) VS VILLIERS Bernard (FRA)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
8
1
Qualifications
H
KAHOFER Arnim (AUT) VS SZOLNOKI Tamas (HUN)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
9
2
Qualifications
A
SWERTZ Raymund (NLD) VS CHATZIPAVLIS Nikos (GRC)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
10
2
Qualifications
B
CHRISTIANI Dave (NLD) VS ZIOGAS Janis (CZE)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
11
2
Qualifications
C
CUENCA Raul (ESP) VS STEINBERGER Dieter (DEU)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
12
2
Qualifications
D
NOCKEMANN Thomas (DEU) VS PETIT Johann (FRA)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
13
2
Qualifications
E
BACA Adam (CZE) VS CEROVSEK Gerold (AUT)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
14
2
Qualifications
F
GERASSIMOPOULOS Nikolaos (GRC) VS KOZAK Adam (CZE)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
15
2
Qualifications
G
NIESSEN Patrick (BEL) VS DASKE Sven (DEU)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
16
2
Qualifications
H
FAUS Marek (CZE) VS SZOLNOKI Tamas (HUN)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
17
3
Qualifications
A
SWERTZ Raymund (NLD) VS GRETILLAT Xavier (CHE)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
18
3
Qualifications
B
CHRISTIANI Dave (NLD) VS GERIMONT Willy (FRA)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
19
3
Qualifications
C
CUENCA Raul (ESP) VS DESSAINT Pascal (FRA)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
20
3
Qualifications
D
NOCKEMANN Thomas (DEU) VS MATA Esteve (ESP)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
21
3
Qualifications
E
BACA Adam (CZE) VS FLORENT Jean-françois (FRA)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
22
3
Qualifications
F
GERASSIMOPOULOS Nikolaos (GRC) VS VAN SILFHOUT Michel (NLD)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
23
3
Qualifications
G
NIESSEN Patrick (BEL) VS VILLIERS Bernard (FRA)
05-05-2017 00:00
Cadre 71/2
24
3
Qualifications
H
FAUS Marek (CZE) VS KAHOFER Arnim (AUT)
06-05-2017 00:00
Cadre 71/2
25
20
1/4 finals
1/4 Finals
KAHOFER Arnim (AUT) VS FLORENT Jean-françois (FRA)
06-05-2017 00:00
Cadre 71/2
26
14
1/4 finals
1/4 Finals
VAN SILFHOUT Michel (NLD) VS CHRISTIANI Dave (NLD)
06-05-2017 00:00
Cadre 71/2
27
13
1/4 finals
1/4 Finals
CUENCA Raul (ESP) VS GRETILLAT Xavier (CHE)
06-05-2017 00:00
Cadre 71/2
28
19
1/4 finals
1/4 Finals
MATA Esteve (ESP) VS VILLIERS Bernard (FRA)
06-05-2017 00:00
Cadre 71/2
29
20
1/2 finals
1/2 Finals
KAHOFER Arnim (AUT) VS CHRISTIANI Dave (NLD)
06-05-2017 00:00
Cadre 71/2
30
19
1/2 finals
1/2 Finals
CUENCA Raul (ESP) VS MATA Esteve (ESP)
06-05-2017 00:00
Cadre 71/2
31
20
Final
Final
CUENCA Raul (ESP) VS CHRISTIANI Dave (NLD)