Facebook

Coupe d'Europe 3-Cushion - Qualifications and Final


Organized by
Confédération Européenne de Billard
Delegate
GUIRAUD Jean-pierre
Event dates
25-06-2019 09:00 - 30-06-2019 19:00
Registration dates
01-04-2019 00:00 - 30-04-2019 23:59
Time Schedule

Qualifications: Wednesday to Friday

Final: Saturday and Sunday

Discipline
3-Cushion
Table format
Match Table
Material
Simonis 300 Rapid
Balls
Super Aramith Pro-Cup Prestige
Registrations

By national federations

First team of each national federation sure to participate to the qualifications.

Priority for the 2nd team (results of Porto 2018): TR, NL, DK, PT, FR, ES, IT, CZ, DE, BE, AT, CH, other nations by date of inscription

 

Playing system

8 tables

Qualifications:  6 teams qualified for the Final (6 teams 1st of the groups)

 

Distance

40 pts

Placed sportsmen

FBN Tekstil BSK  (TR): Title holder

FC PORTO (PT): Organizator

Entry fee

250,00 €

Sports promotion price

The 6 teams qualified from the qualifications to the final will receive 3.000 € from FC.Porto.

 

 

 

 

 

 

Location
Dragao Caixa
Address
Via Futebol Clube do Porto s/n
City
4350-414 Porto
Country
Portugal
Informations

Alípio Jorge Fernandes
e-mail: bilhar@fcporto.pt

 

 

Team
Registration
Status
BC Stuttgart
KASIDOKOSTAS Filipos 1
FRINGS Torsten 2
DURDU Ramazan 3
STAMM Lukas 4
KABAK Gürhan Reserve 5
VAN TRAN Nami Reserve 6
CONDELLO Antonio Reserve 7
HOFELE Steffen Reserve 8
PHILLIPI Klaus Reserve 9
KUGEL Ronny Reserve 10
SCHULE Dieter Reserve 11
DEU 2
Waiting
1. BCC Witten
LINDEMANN Ronny 1
GöKMEN Murat 2
BATEN Volker 3
BLONDEEL Simon 4
BLONDEEL Fabian Reserve 5
BETTZIECHE Edgar Reserve 6
DEU 1
Waiting
MORANGIS CYLLENE
MERCKX Eddy 1
UYMAZ Birol 2
ROUX Jean-christophe 3
REVERCHON Jean 4
PUIGVERT Fabrice Reserve 5
MIOSSEC Cyril Reserve 6
LE COAT Thomas Reserve 7
BARRAS Jeoffroy Reserve 8
FRA 2
Waiting
A.S.D. BILLIARDS CAFE'
POLYCHRONOPOULOS Nikos 1
PALAZON Javier 2
SCIACCA Emilio 3
ORLANDO Francesco 4
MANNINO Francesco Reserve 5
VISCO' Aldo Reserve 6
ITA 1
Waiting
CLUB BILLAR CASINO DE CARTAGENA
HERNANDEZ Raul 1
CARRASCO Jose antonio 2
ANGUITA Carlos 3
GUIRAO Orenes jose diego 4
MERCADER Mario Reserve 5
GARCIA Adria Reserve 6
IVAN Mayor Reserve 7
PEÑA Daniel Reserve 8
JUAN JOSE Pereyra Reserve 9
ESP 2
Waiting
ASOCIACION BILLAR PALMA
ZAPATA GARCIA Juan david 1
CRESPO Carlos 2
FERNANDEZ Ruben 3
GARRIGA Jordi 4
BOTE Juan bouterin Reserve 5
ESP 1
Waiting
De GOEIE QUEUE
JANSSEN Marteen 1
ROEFS Roger 2
DE KOK Joey 3
PEETERS Jurgen 4
VAN HOECK Erwin Reserve 5
VAN HOECK Tim Reserve 6
BEL 2
Waiting
FBN TEKSTIL BSK
TASDEMIR Tayfun 1
COKLU Murat naci 2
CAPAK Can 3
SALMAN Gokhan 4
TUR 1
Waiting
BK Grøndal
NELIN Dion 1
CARLSEN Tonny 2
KNUDSEN Brian 3
SORENSEN Jacop 4
LOHSE Michael Reserve 5
JOHANSEN Dan Reserve 6
DNK 1
Waiting
BILLARD CLUB BAULOIS
CAUDRON Frédéric 1
BURY Jeremy 2
DE BRUIJN Jean paul 3
DEVOGELAERE Mikaël 4
BRANTS Rony Reserve 5
SWITALA Joel Reserve 6
FRA 1
Waiting
BC DEURNE
PHILIPOOM Jozef 1
DIELIS Ludo 2
GIJSELS Jozef 3
VAN GEYT Ronald 4
EUGENE Vincent Reserve 5
BEL 1
Waiting
SPORTING CLUB 2000
PAPA Salvatore 1
BITETTI Andrea 2
DI FILIPPO Alessandro 3
GRASSO Giuseppe 4
SAPUPPO Davide Reserve 5
CHIOVETTA Giuseppe Reserve 6
MINGIARDI Domenico Reserve 7
FINOCCHIARO Francesco Reserve 8
NICOLOSI Enrico Reserve 9
BELLIA Salvatore Reserve 10
ITA 2
Waiting
Billard Club Zürich
BEHZAT Cetin 1
CANTURK Kenan 2
RECH Pierre-alain 3
BOODE Johannes 4
TRONATI Gian paolo Reserve 5
ANTONOPOULOS Giorgio Reserve 6
WASER Gregor Reserve 7
CHE 1
Waiting
S.I.S. Schoonmaak
HOFMAN Glenn 1
VAN ERP Jean 2
BURGMAN Raimond 3
JORISSEN Jeffrey 4
VAN DAALEN Herman Reserve 5
NLD 1
Waiting
Sport Lisboa e Benfica
MARTINEZ David 1
MONTES Antonio 2
GOMES Vasco 3
CHAVES Mário 4
SILVA Fernando manuel Reserve 5
SILVA João Reserve 6
TORRES Joaquim Reserve 7
TOMÁS Fernando Reserve 8
PRT 2
Waiting
Sporting Clube de Portugal
FORTHOMME Roland 1
VAN KUYK Frans 2
THERIAGA Jorge 3
FRANCO Rui edgar 4
VENTURA Luis Reserve 5
ALVES Joaquim Reserve 6
RODRIGUES Francisco Reserve 7
CORREIA José Reserve 8
PRT 1
Waiting
BK EKVITA KLADNO
NOVAK Radek 1
KOHOUT Stepan 2
ALES Jan 3
MARKUP Petr 4
VASA Marek Reserve 5
KOREC Jaroslav Reserve 6
CZE 2
Waiting
BC PORUBA
BOHAC Martin 1
HAJEK Radovan 2
GAZDOS Ivo 3
PRECEK Jiri 4
RACEK Milan Reserve 5
DVORACEK Jan Reserve 6
CZE 0
Waiting